Про використання електронного підпису (ЕЦП)
25 липня 2020
З метою більш швидкої, зручної та надійної роботи з документами пропонуємо користуватись цифровим підписом при надсиланні документів до ОСББ.
Які можливості надасть використання цифрового підпису?
- цифровий підпис має однакову юридичну силу із звичайним підписом і регулюється законами та правовими актами України
- цифровий підпис можна накласти у будь-якій точці світу і будь-коли
- підписаний документ можна швидко передати будь-яким способом передачі електронної інформації
- цифровий підпис надійніший ніж звичайний — паперовий документ можна підробити, або змінити після підписання, з ЕЦП це неможливо
- документи з цифровим підписом значно легше обробляти ніж паперові
Як здійснюється цифровий підпис?
Цифровий підпис побудований на основі асиметричних алгоритмів шифрування, де використовується пара ключів — приватний ключ (особистий - є лише у користувача) та публічний (відомий усім і може зберігатись у публічних сайтах). Пару ключів легко згенерувати, але неможливо, маючи один ключ, відтворити інший. Все що зашифровано одним з ключів може бути розшифроване лише іншим ключем з пари.
Цифровий сертифікат — інформація про користувача (така як ПІБ, email, номер телефону тощо) поєднана з його публічним ключем. Сертифікати разом із приватними ключами видаються та центрами сертифікації ключів (ЦСК), і сертифікат зберігається на сайті ЦСК. В Україні акредитацією ЦСК займається центральний засвідчувальний орган (ЦЗО).
Електронний цифровий підпис (ДСТУ 4145) — дані про документ, що підписується (цифровий відбиток документа, позначка часу), зашифровані приватним ключем підписанта. Перевірку цифрового підпису можна здійснити за допомогою цифрового сертифіката підписанта. Таким чином цифровий підпис гарантує, що документ не було змінено після накладання підпису, що документ підписав саме підписант, і фіксує час, коли був підписаний документ. Підпис може бути поєднаний з документом, або міститись у окремому файлі.
Скасування цифрового сертифікату - згідно Статті 12 закону про електронні довірчі послуги користувач зобов’язаний забезпечувати конфіденційність ключів, і негайно звернутись до АЦСК для скасування сертифікату у разі:
- компрометації особистого ключа (отримання доступу до ключа сторонніми особами)
- зміни відомостей, зазначених у цифровому сертифікаті
- виявлення помилок у реквізитах сертифіката
Скасування сертифіката блокує (з моменту скасування) можливість підписувати документи та визнавати підписані документи як такі, що містять дійсний підпис, але не анулює цифровий підпис у документах, що підписані до компрометації особистого ключа чи чи завершення терміну дії сертифіката.
Як створити сертифікат та приватний ключ для цифрового підпису?
Ключ можна отримати в будь-якому акредитованому центрі центрі сертифікації ключів (АЦСК) за вашим бажанням. Приклади АЦСК:
Як підписати документ?
Цифровий підпис має містити ПІБ власника та позначку часу. На сайті ЦЗО ви можете підписати будь-який документ за допомогою сертифіката і особистого ключа. При підписі ключем з файлу, формат підпису краще залишити CAdES-X-Long, а тип підпису вказати Дані та підпис в архіві (формат ASiC-S). Браузер запропонує зберегти підписаний документ.
Як надіслати підписаний документ?
Підписані документи можна надсилати до правління ОСББ електронною поштою за адресою kalnyshevskogo7osbb@gmail.com або голові ОСББ будь-яким іншим способом: Viber, Telegram, Messenger.
Як перевірити дійсність цифрового підпису?
На сторінці перевірки підписів сайту ЦЗО можна надіслати на перевірку і перевірити підпис будь-якого підписаного ключами акредитованого ЦСК.
Category: Оголошення Tagged: збори